Nowoczesne soczewki kontaktowe są produkowane z coraz lepszych materiałów i w coraz większej gamie, co umożliwia ich dopasowanie do prawie każdej wady wzroku. Dowiedz się więcej na ich temat.
Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe? Okazuje się, że tak!
Badania przeprowadzone przez amerykańskich optometrystów na prawie 500 dzieciach w wieku 8-12 lat z wadą krótkowzroczną od -1,0 do -6,0 dioptrii wykazały słuszność tej tezy.
W ostatnich latach, dzięki postępowi technicznemu, zostały wprowadzone nowe metody badań skriningowych narządu wzroku u dzieci. W metodzie fotoskriningu kamera wideo rejestruje zmiany w konfiguracji światła odbitego od dna oka.
Z danych opublikowanych przez badaczy Uniwersytetu w Granadzie wynika, że wypity alkohol przedostając się do łez zmienia ich skład. Powoduje to zaburzenia widzenia, głównie nocą, prowadząc do powstania zagrożenia kolizji drogowej.
Spędzanie wielu godzin przy ekranach: komputerów, tabletów, smartfonów, które to emitują tzw. "światło widzialne o wysokiej energii" powoduje zmęczenie oczu, ich podrażnienie i suchość.
Zakażenie amebą zwykle jest kojarzone z pobytem w krajach tropikalnych, gdzie klimat sprzyja rozwojowi tego groźnego pierwotniaka, niestety, jest to błędny pogląd.