Dzieci i soczewki kontaktowe

Opublikowano: 
6 luty 2018

Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe? Okazuje się, że tak!

Badania przeprowadzone przez amerykańskich optometrystów na prawie 500 dzieciach w wieku 8-12 lat z wadą krótkowzroczną od -1,0 do -6,0 dioptrii wykazały słuszność tej tezy.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą czerpać takie same korzyści z noszenia soczewek jak nastolatki, poprawiając komfort życia, mianowicie: zdolność do uczestnictwa w aktywnościach fizycznych, czyli w sporcie, tańcu, pływaniu, akrobatyce itp. z większym zakresem bezpieczeństwa (urazy w okularach), poprawie wyglądu, pełniejszego pola widzenia i lepszej jakości widzenia niż w okularach.

Wcześniejsze badania udowodniły, iż tak małe dzieci są w stanie zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe, a także pilnować reżimu pielęgnacyjnego i higienicznego.

W tych badaniach skoncentrowano się na jakości życia dziecka związanej z widzeniem. Po trzech latach badań okazało się, że soczewki kontaktowe zostały przez dzieci ocenione lepiej niż okulary w 10 na 11 kategorii, m. in. wygląd, aktywność i satysfakcja z korekcji. Dzieci również uważają soczewki za łatwiejsze do manipulacji niż okulary (ma to związek zapewne z uszkadzaniem okularów podaczs zabaw i sportu).

Najbezpieczniejsze dla dzieci są soczewki jednodniowe, które po użyciu w ciągu dnia się wyrzuca.

 

Dane pochodzą z artykułu opracowanego przez Magdalenę Lis z "Gazeta-Optyka".