Warto wiedzieć

Nowoczesne soczewki kontaktowe są produkowane z coraz lepszych materiałów i w coraz większej gamie, co umożliwia ich dopasowanie do prawie każdej wady wzroku. Dowiedz się więcej na ich temat.

W ostatnich latach, dzięki postępowi technicznemu, zostały wprowadzone nowe metody badań skriningowych narządu wzroku u dzieci. W metodzie fotoskriningu kamera wideo rejestruje zmiany w konfiguracji światła odbitego od dna oka.

Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe? Okazuje się, że tak!

Badania przeprowadzone przez amerykańskich optometrystów na prawie 500 dzieciach w wieku 8-12 lat z wadą krótkowzroczną od -1,0 do -6,0 dioptrii wykazały słuszność tej tezy.

 

Problemy ze wzrokiem dotyczą nawet 25 proc. dzieci. Lekarze apelują, aby badania okulistyczne rozpoczynać już w wieku niemowlęcym.

Spędzanie wielu godzin przy ekranach: komputerów, tabletów, smartfonów, które to emitują tzw. "światło widzialne o wysokiej energii" powoduje zmęczenie oczu, ich podrażnienie i suchość.

Zakażenie amebą zwykle jest kojarzone z pobytem w krajach tropikalnych, gdzie klimat sprzyja rozwojowi tego groźnego pierwotniaka, niestety, jest to błędny pogląd.

Z danych opublikowanych przez badaczy Uniwersytetu w Granadzie wynika, że wypity alkohol przedostając się do łez zmienia ich skład. Powoduje to zaburzenia widzenia, głównie nocą, prowadząc do powstania zagrożenia kolizji drogowej.