Higiena oczu

Dla prawidłowego funkcjonowania oczu niezmiernie ważnym zagadnieniem jest tzw. higiena oczu.

Już od dzieciństwa należy uczyć dzieci dokładnego mycia rąk po przyjściu z podwórka do domu, aby nie wywołać zatarciem brudnymi rękami zapalenia spojówek i powiek oraz nadkażenia organizmu pasożytami (glista psia i kocia, toksoplazma gondi). Może to skutkować poważnymi dla oczu powikłaniami chorobowymi z nieodwracalnym pogorszeniem widzenia.

Druga sprawa to odpowiednie oświetlenie przy czytaniu i odrabianiu lekcji: miejsce pracy wymaga dość silnego górnego oświetlenia, jak również światła z lampki bocznej, padającego z lewej strony u osób praworęcznych i odwrotnie u leworęcznych na zeszyt lub czytaną książkę.

Czytanie powinno odbywać się w pozycji siedzącej (nie leżącej) minimum 35-40 cm od oczu. Po godzinie — przerwa i relaks dla mięśni oczu.

Należy kontrolować czas przebywania dziecka przed monitorem komputera, laptopa, telewizora — maksymalnie 1 godz. jednorazowo, a w dniach nauki — 1-1,5 godz. na dzień.

Praca przy komputerze również nie powinna odbywać się przy zgaszonym świetle. To samo dotyczy gier na telefonach komórkowych — są to małe ekrany, sprawiające silne napinanie mięśni oczu, co może przyspieszać wady wzroku, głównie krótkowzroczność.